ניתוח חלל האף והסינוסים

הליך כירורגי פולשני נדרש במקרים בהם תרופות או טיפולים אחרים אינם מהווים מענה מתאים, ולמרות שפעמים רבות הוא כרוך בהרדמה מלאה, הוא הדרך הטובה ביותר להיפטר מהתופעה הלא נעימה. ניתוח חלל האף והסינוסים (FESS, הנחשב לשכיח ביותר) הוא כלי טיפולי מתאים, הנועד לטפל במקרים של סינוסיטיס או במצבים אחרים.

על סוגי הניתוח השונים

האף שלנו עוזר לנו בסינון האוויר שאותו אנו שואפים, בחימומו של האוויר וגם בהגברת הלחות שלו. במקרים של הפרעות נשימה, נזלת כרונית, כאבי ראש או פנים וגם ירידה בחוש הריח, הדבר עשוי להעיד על בעיות בסינוסים ובחלל האף המצריכות מענה מיוחד. ישנם כמה סוגים של ניתוחי חלל האף והסינוסים. הסוג הראשון הוא ה – MRS. ניתוח מסוג זה נועד לתקן את הסטייה שנוצרה במחיצת האף. סטייה זו גורמת לרוב לחסימת האוויר ולכן מפריעה משמעותית לנשימה. במהלך הניתוח מבצעים חתך במחיצת האף (חתך פנימי) כדי לפתוח את החסימה.

סוג נוסף של ניתוח חלל האף והסינוסים הוא ה – FESS. בניתוח זה פותחים ומרחיבים את אותם דרכי ניקוז של הסינוסים ובמידת הצורך מנקזים גם את התוכן המוגלתי שבמקום. לעיתים מבצעים גם כריתת פוליפים. את הניתוח מבצעים דרך החניכיים תוך שימוש באנדוסקופ. הניתוח השלישי – Inferior Turbinates Reduction עוזר בהרחבת מעברי האוויר שבאף והוא מתמקד בקונכיות החתונות שבו. הוא כולל את הקטנתן או את כריתתן. כך או כך, בזכות הטכנולוגיות המתקדמות כיום, ניתן לבצע את מרבית הניתוחים בגישה זעיר פולשנית, המבטיחה התאוששות טובה ומהירה יותר, דיוק מרבי ותוצאות מצוינות. הסיכונים בניתוחים המתבצעים באופן זה הם מזעריים ועבור המטופל עצמו ההליך פשוט הרבה יותר.

באילו מקרים נדרש הניתוח

ניתוח חלל האף והסינוסים נדרש במספר מצבים שונים. במקרים בהם יש צורך בהוצאות גידולים בחלל האף ובסינוסים, במקרים של דלקות חוזרות ונשנות במערות האף, לצורך תיקון מחיצת האף או הקטנת קונכיות האף, כדי לתקן היצרות בתעלת הדמות או לטפל בסיבוכים הקשורים לסינוסיטיס, לצורך כריתת עצב הוידיאן או לתיקון דלף נוזל מוחי.

לפני הניתוח ובמהלכו ואחריו

טרום הניתוח, נפגש המטופל עם הרופא המנתח על מנת לבחון את מצבו ולהכין אותו בצורה הטובה ביותר לקראת ההליך. במידה ועוברים ניתוח חלל האף והסינוסים מסוג FESS, יש להגיע עם תוצאות ה – C.T של הסינוסים, כאשר מעבר לכך (תקף גם לגבי סוגי הניתוחים האחרים) יש להביא את תוצאות בדיקות הדם, האק"ג וצילום חזה. הניתוח עצמו נעשה תחת הרדמה מלאה ולכן נדרש אשפוז לאחריו של בין יום ליומיים, בהתאם לקצב ההתאוששות.

לאחר הניתוח עשוי להופיע גם באף או קרישי דם. לעיתים ייתכן כאב מקומי. תופעות אלו שכיחות מאד ואינן אמורות להדאיג את הסובלים מהן. הן חולפות מעצמן בתוך תקופה קצרה. על מנת לאפשר התאוששות טובה יותר, חשוב להקפיד לשטוף את האף עם מי מלח במשך חודש ימים, פעמיים ביום. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש, משתיית משקאות חמים ומזון חם. כדאי מאד להימנע גם מפעילות מאומצת ומהרמת משאות כבדים. כשבוע לאחר ההליך, יש להגיע לרופא המנתח לצורך ביקורת. במקרים מסוימים, יידרש ניקוז באף ובסינוסים. ניקוז העוזר לסלק קרישי דם והפרשות ומאפשר ריפוי מהיר וטוב יותר של האזור.

פרופסור דן פליס, מומחה אף אוזן גרון, הוא המענה המתאים לפנות אליו במקרים בהם יש צורך בניתוח חלל האף והסינוסים. למידע על הניתוח ופרטים נוספים חשובים, התקשרו לטלפון 03-6099190

השארת תגובה